Díl třetí: Míčky - S čím se tenkrát hrálo?

Díl třetí: Míčky - S čím se tenkrát hrálo?

Díl třetí: Míčky - S čím se tenkrát hrálo?

V dnešním pokračování našeho seriálu se krátce podíváme na historii a vývoj golfových míčků.

Velký vliv na vývoj golfového míčku měl nárůst obliby golfu od poloviny 19. století. S tím jak se míček stával odolnější a také lacinější, stával se také golf dostupnější pro širší vrstvy obyvatel. Před rokem 1850 se golfové míčky vyráběly z kůže a plnily peřím. V dnešním pokračování našeho seriálu se krátce podíváme na historii a vývoj golfových míčků.

Velký vliv na vývoj golfového míčku měl nárůst obliby golfu od poloviny 19. století. S tím jak se míček stával odolnější a také lacinější, stával se také golf dostupnější pro širší vrstvy obyvatel. Před rokem 1850 se golfové míčky vyráběly z kůže a plnily peřím. Tyto tzv. "péřáky" vyráběli kvalifikovaní výrobci, kteří však byli schopni zhotovit maximálně 4 kusy za den. Z tohoto důvodu a také kvůli nízké odolnosti těchto míčků, byl golf dostupný pouze bohatým. V důsledku celosvětové industrializace prošla i Velká Británie okolo roku 1840 značným technickým rozvojem. Až doposud se golf soustřeďoval na východním pobřeží Skotska a výrobci míčků měli stálou klientelu. Několik jedinců začalo v té době experimentovat s různými alternativními metodami výroby míčků. A v roce 1848 spatřil světlo světa míček gutta percha vyrobený z kaučukové hmoty (gumy). Tyto míčky, nazývané gutty, se daly vyrobit za zlomek ceny péřových a byly také mnohem odolnější. Navíc je mohli vyrábět i nekvalifikovaní pracovníci. S tím, jak stále více golfistů hrálo s "gutty", zjistili provozovatelé golfových klubů, že krčky dřevěných holí se musejí zpevnit, aby vydržely nápor těchto nových tvrdších míčků. Péřáky se přestaly definitivně používat po r. 1850. Další vývoj gutty, stejně tak jako vylepšování golfových holí v pozdějších letech 19. století, měl za následek obrovskou expanzi golfu po celém Skotsku a Anglii a nakonec i do Severní Ameriky. V této době vznikalo mnoho golfových hřišť. Přibývalo stále více reklam, kde hráči propagovali své oblíbené míčky a také vzrůstala soupeřivost a konkurence mezi výrobci. Netrvalo ani desetiletí, kdy američané začali hrát aktivně golf a přišla další velká změna. Vynálezci Coburn Haskell a Bertram Work byli přesvědčeni, že míček s vnitřkem z kaučukových vláken a obalem z gutta percha bude ještě lepší než gutty. Jejich výzkum prováděla společnost B. F. Goodrich v Akronu, Ohio, která toho času vyráběla míčky gutta percha. O patentování tohoto výrobku zažádali v r. 1898 a následující rok jim byl patent uznán. Začátkem 20. století bylo v USA a Velké Británii patentováno několik dalších objevů na vylepšení golfových míčků. S příchodem změn ve vnějších i vnitřních úpravách míčků vzrostla i konkurence v jejich prodeji. Míčky nyní vyráběly desítky tisíc firem a éra malých výrobců gutty pomalu končila. Nové míčky s gumovými vnitřky létaly dál a golfová hřiště se musela zvětšovat. Taktéž vrstvené jádro a povrch s dimply se stal brzy samozřejmostí. V r. 1960 prošel míček ještě několika malými úpravami týkající se velikosti, váhy a herních vlastností.  

 

Pro zjednodušení lze vývoj golfového míčku rozdělit do několika etap:

 

1/ péřové míčky – cca do roku 1850

2/ gutaperčové míčky – cca do roku 1900

3/ míčky s kaučukovým jádrem – po roce 1900   

 

V dalším díle vám přineseme detailnější informace týkající se péřových míčků.

 

Článek zpracoval:

 

Dan Mikulička

www.oldgolf.cz

www.oldgolfshop.cz

 

Zdroje, použitá literatura:  Pete Georgiady, Chuck Furjanic, John M. Olman, Morton W. Olman


Výsledek obrázku pro golf resort pisek

Výdejní místo pro objednávky:

Golf Resort Písek

Kestřany 70

398 21

Otevírací doba:

  Po - Pá     10 - 16 hod. (po tel. domluvě lze jinak)

  So - Ne      Zavřeno

 Volejte prosím na tel. číslo 777 539 139. Děkujeme.

 


Kontakty
obchod@golflevne.cz

734 171 316

Bezpečný nákup - Golf Ověřeno zákazníky - Golf
Přihlašte se k odběru
newsletteru a buďte v obraze.


ルイヴィトンiphoneケースのスピーディーハンドバッグは1930年に生まれ、初めて旅行バッグとして紹介されました.LVの旅行指向のデザインの核となる価値を実現しています。 その当時、30cmのサイズしか紹介されていませんでした。もともとはExpressと呼ばれていましたが、近代的な輸送の急速な発展と人生のリズムに触発されました。 1965年、小柄なオードリー・ヘプバーンは、LVの創設者であるアンリ・ルイ・ヴィトンに、持ち運びに軽くて小さな旅行バッグを注文するよう依頼したので、今受け取ったスピード25が生まれました。 ゴールデンチェーン、チェック柄、シャネルiphoneケースの伝説の伝説は世界中に長く知られており、女性らしい愛を獲得しています。 1955年2月、COCO CHANELはこの金属チェーンの2重層のフリップカバーを発売し、正方形のバッグを閉じました。これは2.55として知られています。 ブランド携帯ケース これはデザイナーKarl Lagerfeldによって1983年に導入され、古典的なモデルのダブルCスピンバックルを発表しました。

počet položek0
cena celkem0 Kč
zobrazit nákupní košík