Díl pátý: Jak to bylo v době golfových míčků tzv. GUTTA PERCHA?

Díl pátý: Jak to bylo v době golfových míčků tzv. GUTTA PERCHA?

Díl pátý: Jak to bylo v době golfových míčků tzv. GUTTA PERCHA?

S rozvojem průmyslové revoluce přišly také nové technologie do oblasti golfu. Ten až doposud zažil po staletí pouze nepatrné změny. Začátkem 19. století se kaučuk hojně používal pro své voděodolné i jiné vlastnosti, které byly ideální pro golfový míček. Bylo jen otázkou času, kdy někoho napadne, použít tento pružný a odolný materiál k jeho výrobě.

S rozvojem průmyslové revoluce přišly také nové technologie do oblasti golfu. Ten až doposud zažil po staletí pouze nepatrné změny. Začátkem 19. století se kaučuk hojně používal pro své voděodolné i jiné vlastnosti, které byly ideální pro golfový míček. Bylo jen otázkou času, kdy někoho napadne, použít tento pružný a odolný materiál k jeho výrobě. Po několika pokusech se ve 40. letech podařilo vyrobit gumový míček nazvaný Gutta percha, který se začal používat místo péřového. Gutta percha je ve skutečnosti mléčná šťáva, získaná ze stromu řádu Palaqium. Ten se vyskytuje v Malaysii, Indii a na Ceylonu. Předtím se používala na výrobu rukojetí k různým druhům nářadí a také jako obalový materiál. Později se uplatní jako izolační látka při výrobě elektrických kabelů. Existuje několik teorií o tom, koho prvně napadlo použít tuto látku k výrobě golfového míčku, ale faktem je, že míček Gutta percha se golfovému světu představil v roce 1848.

Gutta percha byla nejdříve dovážena do Velké Británie v tenkých plátcích a později ve formě provazu. Materiál se zahřál, aby změkl a dal se tvarovat. Tvarování se zpočátku dělalo ručně, ale brzy se začaly používat kovové formy. Stejně jako péřové míčky, vyráběly se i tyto v několika velikostech v závislosti na hmotnosti. Ta se obvykle pohybovala od 26 do 29 pencí a tomu odpovídaly i rozměry. Golfisté brzy zjistili, že tyto míčky s hladkým povrchem létají daleko lépe, jsou-li již trochu ohrané. Míček Gutta percha měl daleko lepší aerodynamické kvality než péřák a začátkem 50. let 19. století jim výrobci začali dávat přednost. Také se zjistilo, že se s nimi hraje lépe, když se nechají nějaký čas před použitím takzvaně uležet. Proto se nechávaly zhruba 1 rok stranou, než se nabarvily a daly do prodeje. Aby výrobci vylepšili herní kvality, dělali do míčků malé zářezy pomocí dláta nebo nože. Firma Roberta Forgana ze St. Andrews nabízela míčky s ručně dělanými zářezy. Zaměstnávali pracovníka, který byl schopen udělat 300 až 320 naprosto stejných zářezů během 2 minut s maximální přesností! Kolem r. 1870 byla většina hladkých forem na výrobu míčků nahrazena novými, které vytvářely na povrchu rýhy během procesu formování. Přestože to velmi zjednodušilo práci, někteří výrobci stále pokračovali v ruční výrobě zářezů. Golfový míček byl během 70. let 19. století dále vylepšován takovými materiály jako korek, kůže a jiné. Tyto vylepšené míčky byly považovány za kvalitnější avšak původní, čistě kaučukové Gutta percha byly stále velmi oblíbené. A ačkoliv byl v roce 1899 představen nový typ míčku s gumovým jádrem, míček Gutta percha se stále používal přibližně do roku 1910. Stejně tak jako péřový míček nezmizel z golfových hřišť okamžitě po nástupu gutty v roce 1848. Pravděpodobně největší výhodou Gutta percha byla možnost jeho přemodelování, když byl již hraním poškozen. Ohrané míčky se přeformovaly na nové nebo si je hráči mohli přemodelovat sami.

V dalším díle vám přineseme detailnější informace týkající se míčků s kaučukovým jádrem.

 

Článek zpracoval:

 

Dan Mikulička

www.oldgolf.cz

www.oldgolfshop.cz

 

Zdroje, použitá literatura:  Pete Georgiady, Chuck Furjanic, John M. Olman, Morton W. Olman


Výsledek obrázku pro golf resort pisek

Výdejní místo pro objednávky:

Golf Resort Písek

Kestřany 70

398 21

Otevírací doba:

  Po - Pá     10 - 16 hod. (po tel. domluvě lze jinak)

  So - Ne      Zavřeno

 Volejte prosím na tel. číslo 732 256 314. Děkujeme.

 


Kontakty
obchod@golflevne.cz

734 171 316

Bezpečný nákup - Golf Ověřeno zákazníky - Golf
Přihlašte se k odběru
newsletteru a buďte v obraze.


ルイヴィトンiphoneケースのスピーディーハンドバッグは1930年に生まれ、初めて旅行バッグとして紹介されました.LVの旅行指向のデザインの核となる価値を実現しています。 その当時、30cmのサイズしか紹介されていませんでした。もともとはExpressと呼ばれていましたが、近代的な輸送の急速な発展と人生のリズムに触発されました。 1965年、小柄なオードリー・ヘプバーンは、LVの創設者であるアンリ・ルイ・ヴィトンに、持ち運びに軽くて小さな旅行バッグを注文するよう依頼したので、今受け取ったスピード25が生まれました。 ゴールデンチェーン、チェック柄、シャネルiphoneケースの伝説の伝説は世界中に長く知られており、女性らしい愛を獲得しています。 1955年2月、COCO CHANELはこの金属チェーンの2重層のフリップカバーを発売し、正方形のバッグを閉じました。これは2.55として知られています。 ブランド携帯ケース これはデザイナーKarl Lagerfeldによって1983年に導入され、古典的なモデルのダブルCスピンバックルを発表しました。

počet položek0
cena celkem0 Kč
zobrazit nákupní košík